Cytaty z Małego Księcia

„Mały Książę” to bez wątpienia jedno z najwybitniejszych dzieł literatury XX w. Od lat obecna w kanonie lektur obowiązkowych, powiastka filozoficzna Antoine’a de Saint-Exupéry’ego uczy, czym jest prawdziwa miłość i przyjaźń, a także pokazuje, co jest w życiu naprawdę ważne. „Mały Książę” nie jest jednak utworem przeznaczonym tylko dla najmłodszych. Pod baśniową warstwą dzieła Antoine’a de Saint-Exupéry᾿ego kryją się bowiem bardziej uniwersalne prawdy, które są aktualne również dla dorosłych czytelników.

Poniższy zbiór aforyzmów z pewnością pomoże na nowo odkryć piękno, jakie zostało ukryte w „Małym Księciu”. Aby to ułatwić, do każdego cytatu dodaliśmy również informację, kto powiedział dane słowa w książce. 

Spis treści

Mały Książę – cytaty o miłości

Miłość to temat, który inspiruje pisarzy od wieków. Antoine de Saint-Exupéry opowiadał o niej jednak w sposób wyjątkowy. Jego powiastka filozoficzna przepełniona jest bowiem nie tylko życiową mądrością, ale również piękną prostotą, która, tak samo jak miłość, nie potrzebuje zbyt wielu ozdobników. Jest przecież piękna sama w sobie. Poniżej przedstawiamy najciekawsze cytaty z „Małego Księcia” o miłości.

Mały Książę - cytaty o miłości

„Oczy są ślepe, należy szukać sercem.”

(Mały Książę) 

„Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: „Na którejś z nich jest moja róża…”

(Mały Książę)

„Nie powinienem był uciekać! Należało się domyślić, że za jej nieporadnymi wybiegami kryje się czułość. W różach jest tyle sprzeczności! Ale byłem za młody, żeby umieć ją kochać.”

(Mały Książę o róży) 

„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

(Lis)

„W tym uśpionym małym książątku najbardziej mnie wzrusza jego wierność wobec pewnego kwiatu, obraz róży, która promieniuje w nim jak płomień lampy, nawet kiedy śpi…”

(Pilot)

„Znam planetę, na której mieszka pan o czerwonej twarzy. On nigdy nie wąchał kwiatów. Nigdy nie patrzył na gwiazdy. Nigdy nikogo nie kochał. Niczego w życiu nie robił poza rachunkami. I cały dzień powtarza tak jak ty: „Jestem człowiekiem poważnym, jestem człowiekiem poważnym”. Nadyma się dumą. Ale to nie jest człowiek, to jest grzyb.”

(Mały Książę)

„Wiesz, kiedy ktoś jest bardzo smutny, to kocha zachody słońca…”

(Mały Książę) 

Mały Książę – cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to relacja dwóch bratnich dusz, które szczęśliwie się odnalazły i postanowiły trwale ze sobą związać. W trakcie życia postanowienie to może ulec zapomnieniu, co bywa bardzo przykre. Zawsze jednak warto zaryzykować i nigdy nie rezygnować z szansy na prawdziwą przyjaźń, a także dbać o ludzi, których uważamy za przyjaciół. Tak przynajmniej z pewnością poradziłby Mały Książę, bohater książki Antoine’a de Saint-Exupéry᾿ego. Poniżej znajdziesz kilka złotych myśli tego uroczego, złotowłosego chłopca, a także jego przyjaciela – pilota. 

Cytaty o przyjaźni z Małego Księcia

„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.”

(Mały Książę)

„Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie: „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?” Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?”. Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu. ”

(Pilot)

„To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela.”

(Pilot)

„Mój przyjaciel nigdy mi nic nie objaśniał. Uważał pewnie, że jestem podobny do niego.”

(Pilot)

„Nocą będziesz oglądać gwiazdy. Moja jest zbyt mała, abym mógł pokazać ci, gdzie jest. To lepiej. Moja gwiazda będzie dla ciebie jedną spośród wielu gwiazd… Dlatego przyjemnie ci będzie patrzeć na gwiazdy. Każda z nich będzie twoim przyjacielem.”

(Mały Książę do pilota) 

„A gdy się pocieszysz (zawsze się w końcu pocieszamy), będziesz zadowolony z tego, że mnie znałeś. Będziesz zawsze mym przyjacielem.”

(Mały Książę) 

„Był pewnego razu Mały Książę, który mieszkał na planecie troszeczkę większej od niego i który bardzo chciał mieć przyjaciela …”

(Pilot)

„Gdy popatrzysz nocą w niebo, wszystkie gwiazdy będą się śmiały do ciebie, ponieważ ja będę mieszkał i śmiał się na jednej z nich.”

(Mały Książę)

„Nie słyszeć więcej jego śmiechu – ta myśl mnie zadręczała. Ten śmiech był dla mnie jak studnia na pustyni.” 

(Pilot o Małym Księciu)

Cytaty lisa z Małego Księcia

Lis z „Małego Księcia” to jedna z ważniejszych postaci w utworze, a rozmowa głównego bohatera ze zwierzakiem jest dla wielu najpiękniejszym fragmentem z całej książki. Podczas spotkania lis pragnie zostać „oswojony” przez Małego Księcia. Czym jest „oswojenie” i jak kogoś „oswoić” – tego z pewnością dowiecie się z poniższych sentencji.  

Cytaty lisa z Małego Księcia

„Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.”

„Na razie jesteś dla mnie chłopcem podobnym do stu tysięcy innych chłopców. I wcale cię nie potrzebuję. Ty też mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem podobnym do stu tysięcy innych lisów. Jeżeli jednak mnie oswoisz, będziemy sobie wzajemnie potrzebni. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie…”

„Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!

– Jak to zrobić? – spytał Mały Książę.

– Trzeba okazać wiele cierpliwości – odparł lis.- Na początek usiądziesz w pewnej

odległości ode mnie, o tak, na trawie. Będę na ciebie popatrywał kątem oka, a ty nie

będziesz nic mówił. Język jest źródłem nieporozumień. Ale każdego dnia będziesz mógł

usiąść trochę bliżej…”

„Jeżeli jednak mnie oswoisz, moje życie będzie jakby opromienione słońcem. Stukot twoich kroków będzie dla mnie brzmiał inaczej od wszystkich innych. Te inne wpędzają mnie pod ziemię. Twoje będą wywabiać mnie z jamy jak muzyka.” 

„Można poznać tylko te rzeczy, które się oswoi (…). Ludzie nie mają czasu na poznawanie czegokolwiek. Kupują gotowe rzeczy w sklepach. Ponieważ jednak nie istnieją sklepy z przyjaciółmi, ludzie nie mają już przyjaciół.”

„Widzisz tam pole pszenicy? Nie jadam chleba. Pszenica jest mi niepotrzebna. Pszeniczne pola z niczym mi się nie kojarzą. I to jest smutne! Ale ty masz złote włosy. Kiedy mnie oswoisz, będzie cudownie! Pszenica jest złocista i będzie mi ciebie przypominać. Pokocham szum wiatru w zbożu…”

„Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej”.

Mały Książę – cytaty o róży

Róża to zdecydowanie najbardziej niejednoznaczna postać w całym utworze. Kapryśna, wiecznie niezadowolona i narzekająca, na każdym kroku rani Małego Księcia. Mimo że kocha złotowłosego chłopca, który się nią opiekuje, nie potrafi mu tego okazać. To właśnie dlatego Mały Książę postanawia pewnego dnia opuścić swoją małą planetę, na której rośnie jego ukochany kwiat. Wystarczy jednak spojrzeć na poniższe sentencje, aby się przekonać, że nie był w stanie zapomnieć o róży. 

Mały Książę - cytaty o róży

„Ale ta jedna róża jest ważniejsza niż wy wszystkie, bo to ją podlewałem. Bo to ją umieściłem pod kloszem. Bo to ją chroniłem za parawanem. (…) Bo to jej słuchałem, kiedy się skarżyła lub przechwalała, a nawet czasami milczała. Bo jest moją różą.”

(Mały Książę do napotkanych róż)

„Czas, który poświęciłeś swojej róży, czyni ją tak ważną.”

(Lis) 

„Wcale nie jesteście podobne do mojej róży, nic jeszcze nie znaczycie (…). Nikt was nie oswoił i wy nikogo nie oswoiłyście. Jesteście takie, jaki dawniej był mój lis. Był po prostu lisem podobnym do stu tysięcy innych lisów. Ale uczyniłem go swoim przyjacielem i teraz jest jedyny na świecie.”

(Mały Książę do napotkanych róż)

„Idź jeszcze raz zobaczyć róże. Zrozumiesz wtedy, że twoja róża jest jedyna na świecie.”

(Lis)

„Mój kwiat napełniał całą planetę swoją wonią, lecz nie umiałem się nim cieszyć.

(Mały Książę)

„Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać…”

(Mały Książę)

„Tam, skąd jesteś, ludzie uprawiają po pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie (…), a i tak nie znajdują w nich tego, czego szukają. (…) A przecież to, czego szukają, można by znaleźć w jednej róży.”

(Mały Książę do pilota)

Najważniejsze cytaty z Małego Księcia

„Mały Książę” to prawdziwa skarbnica złotych myśli. Oprócz tematów już wcześniej omówionych, sentencje te odnoszą się także do innych problemów, takich jak np. samotność, kondycja współczesnego człowieka, czy dziecięce wejrzenie na świat, którego nigdy nie powinniśmy tracić. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cytaty z „Małego Księcia” o różnej tematyce. 

„- Na pustyni jest się trochę samotnym.
– Równie samotnym jest się wśród ludzi.”

(Rozmowa Małego Księcia z wężem) 

„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić.”

(Pilot) 

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.”

(Antoine de Saint-Exupéry w dedykacji do „Małego Księcia”)

„Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania.”

(Pilot)

„To, co najważniejsze, jest niewidoczne…”

(Pilot)

„Jedynie dzieci wiedzą, czego szukają.”

(Mały Książę)

„Ludzie pakują się do pociągów ekspresowych (…), ale sami nie wiedzą, czego szukają. Dlatego miotają się i kręcą w kółko…

(Mały Książę)

„Ludzie? (…) Widziałem ich przed laty. Lecz nigdy nie wiadomo, gdzie można ich odnaleźć. Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to im bardzo przeszkadza.”

(Kwiat)

„Zastanawiam się (…) czy gwiazdy świecą po to, aby każdy mógł pewnego dnia odnaleźć tę swoją.”

(Mały Książę)

„Nieważne, czy chodzi o dom, o gwiazdy, czy o pustynię, to, co czyni je pięknymi, jest niewidoczne!”

(Pilot)